NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
RBT Magazyn 1/2018
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Alcomex – Springs-pol - o sprężynach wiemy wszystko

Firma Alcomex - SPRINGS-POL specjalizuje się w produkcji sprężyn skrętowych i naciągowych do bram przemysłowych i garażowych. Duże moce produkcyjne, a także dobre warunki współpracy z producentami drutów sprawiają, że spółka jest partnerem solidnym i elastycznym.

Spółka Alcomex - Springs-pol powstała w wyniku połączenia dwóch firm – holenderskiej Alcomex i polskiej Springs-pol. Zarówno zakład produkcyjny, jak i siedziba zarządu mieszczą się w podwarszawskiej Zielonce. Działalnością tego polsko-holenderskiego przedsiębiorstwa kierują Adrian Mruzek – dyrektor handlowy, uprzednio reprezentujący firmę Alcomex, oraz Grzegorz Kubiak – dyrektor firmy i prezes zarządu, współzałożyciel i pomysłodawca Springs-polu.

Bogata historia
Historia firmy sięga 2004 roku, kiedy to Grzegorz Kubiak wpadł na pomysł stworzenia firmy produkującej sprężyny do bram garażowych. Wydarzenie to miało miejsce w zamierzchłych czasach świetności poznańskich targów Budma, kiedy to po rekonesansie hal targowych okazało się, że w Polsce nie ma jeszcze producenta takich wyrobów. Decyzja o podjęci produkcji zapadła błyskawicznie - wynajęto odpowiednie pomieszczenia – 500 m2 przy ul. Żegańskiej w Warszawie – a w maju tego samego roku rozpoczęła się produkcja. Znalezienie niszy rynkowej okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę – po roku właściciele musieli przejść na pełną księgowość, a cztery lata później zakład przeniósł się do nowej siedziby, w której zwiększono przestrzeń produkcyjną do 1.5 tys. m2.

Strategiczne partnerstwo
Istotnym momentem w dziejach przedsiębiorstwa jest nawiązanie współpracy z holenderską firmą Alcomex. Początkowo obydwaj producenci sprężyn konkurowali ze sobą, bowiem Springs-pol rozpoczął działalność na rynku holenderskim, zaś tamtejszy Alcomex - na polskim. Springs-pol miał stabilną pozycję na rynkach wschodnich. Z kolei Alcomex wniósł technologię produkowania sprężyn, co w rezultacie pozwoliło wspólnymi siłami wyrobić sobie pozycję na europejskim rynku. Połączenie dwóch firm o tak bogatym doświadczeniu wyniosło Alcomex Springs-pol na wyższy poziom technologiczny. Początkowo firma holenderska nabyła część udziałów w zamian za gotowość inwestowania w rozwój produkcji. Oferowała przy tym również wzmocnienie pozycji na rynku krajowym, dzięki udostępnieniu technologii śrutowania (kuleczkowania) i lakierowania sprężyn, zaspokajając popyt rodzimego rynku na tego typu produkty. Formalne połączenie nastąpiło 1 września 2010 r. Początkowo obie firmy miały funkcjonować samodzielnie. Szybko jednak okazało się, że tylko komplikuje to pracę i generuje dodatkowe koszty, w tym związane z podwójną księgowością oraz logistyką. W efekcie doszło do całkowitego połączenia firm, których wspólna siedziba znajduje się w podwarszawskiej Zielonce (dawny zakład Springs-pol). Wyprodukowane przez spółkę sprężyny są sprzedawane praktycznie w całej Europie, jak również poza granicami Starego Kontynentu, co pozwala jej plasować się na znaczącej pozycji w produkcji sprężyn w Europie i pierwszym miejscu w Polsce. Wartym zauważenia jest fakt, że firma rok w rok podwaja swoją produkcję.

W trosce o jakość
Do produkcji wykorzystywane są wyłącznie druty importowane, wyprodukowane wg norm EN 10270-1 SH (DIN 17223 C). Dostawcami są firmy z krajów europejskich. Jak się okazuje sprężyny do bram muszą spełniać nie tylko określone parametry jakościowe; dostawca musi także zapewnić ich powtarzalność w każdej partii. Produkcja sprężyn nie jest skomplikowana technologicznie, natomiast jest sporo niuansów, które zależą od doświadczenia; wymagają lat praktyki. Trzeba umieć odpowiednio ustawić na automacie procesy zwijania oraz odprężania – wygrzewania. W Zielonce powstają sprężyny z drutu fosforanowanego, ocynkowanego, a także wprowadzone ostatnio do oferty sprężyny kuleczkowane, charakteryzujące się znacznie większą trwałością. Na przykład: zwykła sprężyna wytrzymuje 15 tys. cykli, a po kuleczkowaniu przynajmniej dwa razy więcej.

W odpowiedzi na potrzeby rynku
Dziś produkcja odbywa się głównie na urządzeniach automatycznych sterowanych komputerowo, a park maszynowy jest stale unowocześniany. Zależy nam na terminowości i krótkich okresach realizacji zamówień. Modernizacja i nowe inwestycje w produkcję są więc koniecznością – mówi Grzegorz Kubiak. - Po wyprodukowaniu w zeszłym roku prawie 3,5 tys. ton sprężyn, w najbliższym czasie chcemy dojść do 5 tysięcy. I jest to możliwe, ponieważ popyt krajowy na te produkty cały czas rośnie. Rozwija się także współpraca z dużymi europejskimi firmami zaopatrującymi rynki zagraniczne w elementy do bram.

Plany na przyszłość
W planach jest pozyskiwanie nowych rynków zbytu, dążenie do perfekcyjnej obsługi klienta i systemu JiT, dalszy rozwój i automatyzowanie produkcji oraz rozszerzanie asortymentu. Coraz większy nacisk kładziony jest na produkcję sprężyn konfekcjonowanych i czopowanych, które klient musi tylko zamontować do bramy, dzięki czemu oszczędza czas. W planach jest również budowa nowego zakładu, jednak decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym roku.

Alcomex-Springs-pol na targach
Wśród działań marketingowych firmy ważną pozycję zajmuje udział w targach branżowych. Wystawialiśmy się w tym roku po raz pierwszy na targach w Sttutgarcie i jesteśmy zadowoleni zarówno z przebiegu targów, jak i z tego jak wypadła nasza firma. Springs-pol wystawiał się wcześniej na BUDMIE, ale obecnie targi te są już mało atrakcyjne. RBT jest ciekawą inicjatywą, dlatego też, weźmiemy w nich udział. - mówi Grzegorz Kubiak. Sądzimy, że przyszłość to targi bardziej skrojone na odbiorcę, jak to się odbywa na Zachodzie. Takie targi odbywają się rzadziej niż raz na rok. - podsumowuje współwłaściciel firmy.

springspol.pl

 

foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2012-12-17
TAGI: