NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 1/2018
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Winda towarowa FUD Bolęcin w nowej ekskluzywnej restauracji

fot.FUD BOLĘCIN (2)
Specjalnie zaprojektowana przez inżynierów Fabryki Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie mała winda towarowa znalazła się w ekskluzywnej restauracji Warszawski Sznyt. Nowo otwarty obiekt mieści się w wysokiej klasy biurowcu na warszawskiej starówce.

Fabryka Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie wyprodukowała windę towarową dla spółki Senatorska Investment, będącej właścicielem powstałego pod koniec 2015 r. nowoczesnego budynku Plac Zamkowy – Business with Heritage, w którym znajduje się również otwarta 1 marca restauracja Warszawski Sznyt.

Warszawski Sznyt

Rozmieszczenie sal restauracyjnych oraz kuchni na kilku poziomach spowodowało konieczność montażu windy towarowej, aby znacznie usprawnić pracę kuchni i kelnerów. Specjalnie na potrzeby klienta inżynierowie FUD Bolęcin zaprojektowali i wyprodukowali nietypową małą windę towarową, charakteryzującą się podziałem na cztery komory wewnątrz samej kabiny.

Tym, co zdecydowało o wyborze naszej firmy, była możliwość zaprojektowania w krótkim czasie nietypowej windy o dużym poziomie skomplikowania, przy jednocześnie atrakcyjnej ofercie cenowej. Dla klienta szczególnie ważne było, aby winda spełniała restrykcyjne wymogi Sanepidu, ale również była prosta w obsłudze – mówi Małgorzata Golińska, Prezes Zarządu Fabryki Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie.

Nietypowe rozwiązania techniczne

Z uwagi na wymogi Sanepidu konieczne było oddzielenie dróg transportu wydawanych posiłków (droga czysta) od transportu brudnych naczyń powracających z restauracji (droga brudna). Winda miała również posiadać dodatkowe komory do transportu innych elementów, jak np. skrzynki z warzywami. W rezultacie inżynierowie z firmy FUD Bolęcin zaprojektowali kabinę windy posiadającą 4 komory, do których dojścia są rozmieszczone odpowiednio do układu pomieszczeń na konkretnych kondygnacjach.

Kabina typu EPE-100-R-K

Kabinę dźwigu towarowego małego typu EPE-100-R-K podzielono w pionie i w poziomie. Na skutek tego otrzymano dolny przedział z dwiema komorami, który umożliwia transport wózków i większych gabarytowo elementów, zachowując podział na część brudną i czystą. Przeznaczeniem części górnej jest transport naczyń i innych małych gabarytowo elementów. W górnej części również wydzielono dwie strefy. Na skutek tego uzyskano przedział dolny z komorami czystą i brudną oraz przedział górny z komorami czystą i brudną. Zachowano niezależny dostęp do każdej z nich.

Wyzwania projektowe

Tak skomplikowany system dostępu do określonych części kabiny jest bardzo rzadko spotykany. Do celów gastronomicznych najczęściej wykonuje się kabiny, które są wyposażone jedynie w poziomą półkę w połowie wysokości – wyjaśnia Małgorzata Golińska.

Wysoki poziom skomplikowania oznaczał dla zespołu projektowo-produkcyjnego konieczność przezwyciężenia kilku trudności. Na wczesnym etapie były to przede wszystkim następujące kwestie: zaprojektowanie dźwigu w stosunkowo małej przestrzeni oraz uzgodnienie dostępu do poszczególnych komór windy tak, aby była ona zgodna z technologią kuchni. Ważna była też kwestia ilości, rozmiaru i rozmieszczenia drzwi – łącznie pięciu w jednej windzie.

Krótki czas realizacji

Wyzwaniem dla zespołu projektowego był krótki czas realizacji zlecenia. Podczas prac projektowych okazało się, że dźwig jest potrzebny znacznie wcześniej niż przewiduje to umowa, ze względu na konieczność uzyskania koncesji sprzedaży alkoholu przez restaurację. W rezultacie zastosowano zmiany w harmonogramie, aby spełnić potrzeby klienta. Czas przeznaczony na montaż został również znacznie skrócony, z 14 do 6 dni.

www.fudbolecin.pl

foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2017-07-07
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | FUD Bolęcin | Fabryka Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie | Warszawski Sznyt