NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 4/2018
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Nowości Meillera na Interlift 2017

Meiller
Nowa norma dźwigowa na pewno będzie dominującym tematem podczas tegorocznych targów Interlift odbywających się od 17-ego do 20-ego października 2017 r. w Augsburgu. Już podczas ostatnich targów w 2015 r. firma Meiller Aufzugtüren GmbH pokazała, że jej produkty są dostosowane do najnowszych przepisów. Wymogi spełniono jeszcze zanim weszły one w życie, a wszystkie drzwi są od dawna zgodne z wytycznymi EN 81-20/50.

MeillerSmartDoor
Na tegorocznych targach monachijski producent komponentów dźwigowych skupi swoją uwagę nad rolą elementów mechanicznych w cyfryzacji wind. „Sztuczna inteligencja” drzwi w dużej mierze znajdzie się w napędzie i właśnie tutaj Meiller wkracza ze swoim nowym projektem napędu MSD (MeillerSmartDoor). Prezentowane urządzenie sterujące będzie w dwóch wariantach, które działają z różnymi wersjami i typami silnika, z seryjnie wbudowanym interfejsem CANopen, z możliwością optycznego sprzężenia dwóch urządzeń sterujących (funkcja master/slave), trybem servo wspomagającym manualne otwieranie ciężkich drzwi w sytuacji awaryjnej - to tylko niektóre z cech nowego napędu dostępne już w jego pierwszej wersji. Możliwe jest również zapisywanie i analiza danych o stanie drzwi, co pozwoli na zapobiegawcze przeprowadzanie konserwacji. Ponadto model może pochwalić się również wkładem w ochronę środowiska dzięki systemowi oszczędzania energii ECO i ECO-Plus.

Nowości
Nowy napęd zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na targach Interlift 2017 i jest on motywem przewodnim na stoisku Meillera. Ponadto podczas targów będzie można zapoznać się z wszystkimi wariantami napędów i urządzeń sterujących. Jest także możliwość przetestowania na żywo łatwej i szybkiej obsługi urządzenia poprzez ekran dotykowy, aplikację na telefon komórkowy lub oprogramowanie. Już podczas ostatnich targów Meiller zaprezentował swoje badania nad nową serią drzwi Compact. W międzyczasie produkt tej serii został technicznie dopracowany, dzięki czemu po zakończeniu tegorocznej edycji targów rozpocznie się jego sprzedaż. Produkt ten odznacza się wyjątkowo niewielką wysokością mechanizmu wynoszącą w przypadku drzwi szybowych 218 mm i 300 mm dla drzwi kabinowych. Zatem jest to idealne rozwiązanie do modernizacji dźwigów, gdzie wymiary szybów nie pozwalają na zastosowanie standardowych rozwiązań. Również na targach Interlift 2015 Meiller zaprezentował po raz pierwszy czteropanelowe drzwi pionowe Premius ® K4.

W tym roku dołączy z tej serii model drzwi szybowych Premius S4. Wraz z pojawieniem się tego produktu otwierają się całkowicie nowe możliwości głównie w obszarze wąskich szybów, gdzie nie ma miejsca na poziome drzwi automatyczne. Drzwi szybowe i kabinowe zostały wyposażone w nowy napęd MSD (MeillerSmartDoor). Praca tych napędów została zsynchronizowana za pomocą synchronizacji optycznej, a komunikacja odbywa się za pomocą czujników.
Model Speed ukazuje kolejne walory nowego napędu MSD. Ta wersja drzwi została specjalnie zaprojektowana dla dźwigów o wysokiej prędkości jazdy, posiadających wysoką wydajność i przy możliwie jak najlepszym komforcie dla pasażerów. W przyszłości także drzwi kabinowe będą wyposażone w ten nowy napęd drzwiowy. Wersja ta wyposażona jest w podwójną krzywkę TM 1-DV, dzięki czemu energia napędu jest rozprowadzana równomiernie na obydwie części drzwi. Dzięki tym niezwykle wydajnym napędom, drzwi funkcjonują dynamicznie, szybko zamykając i otwierając się. Pozwala to znacznie zredukować czas oczekiwania na windę. Wypełnienie z wełny mineralnej w dwuściankowych skrzydłach drzwiowych (typowe dla Meillera) oraz specjalne rolki jezdne zapewniają wysoką redukcję emisji hałasu oraz niemal bezgłośne zamykanie i otwieranie się drzwi.
Bazując na nowym napędzie MSD, Meiller zaprezentuje drzwi HD (Heavy Duty) z silnikiem do masy 800 kg i podwójną krzywką TM 1-DV. Wzmacniane skrzydła tych czteropanelowych drzwi, a także inne specjalne komponenty predestynują je do zastosowania w windach towarowych, przy których zalecane lub wręcz wymagane jest solidne i wytrzymałe wykonanie. Wprowadzona została również nowa koncepcja progu Gravida®, którą rekomenduje się do zastosowania w dźwigach o wzmocnionej konstrukcji i udźwigu nominalnym do 10 ton.

Jeżeli chodzi o jeszcze większe wymagania pod względem wytrzymałości i dostępności dźwigów, to producent z Monachium ma w programie drzwi ZENIT®. Drzwi te cechują się m.in. tym, że są produkowane z jeszcze grubszej blachy oraz posiadają w standardzie pełny masywny próg. Podczas otwierania i zamykania skrzydła drzwi wsuwają się za osłonę przeciwuderzeniową, co chroni je podczas załadunku kabiny uniemożliwiając jej uszkodzenie. Największe dotychczas wyprodukowane drzwi firmy Meiller miały szerokość 6500 mm i były przeznaczone do dźwigu towarowego dla jednego z wiodących producentów samochodów. Zwłaszcza w przemyśle często istnieje zapotrzebowanie na jeszcze większe kabiny o jeszcze wyższych i szerszych dojściach.

W związku z tym Meiller wypracował nową koncepcję modeli ZENIT®, którą wystawi na targach Interlift eksponat drzwi szybowych oraz kabinowych. W przypadku paneli drzwiowych o masie o wiele większej niż 1 tona potrzeba odpowiednio dopasowanych napędów. I także tutaj nowy napęd MSD może nie tylko udowodnić swoją siłę, lecz umożliwia także działanie bez mechanicznego sprzężenia drzwi szybowych i drzwi kabinowych. Dzięki optycznej synchronizacji napędów drzwi kabinowych i szybowych można całkowicie zapobiec awariom spowodowanym przez ruchy kabiny, wynikającym z niewłaściwego załadunku. Rynek drzwi wychylnych dalej cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o modernizację starych dźwigów towarowych, gdzie zastosowanie drzwi automatycznych ze względu na brakujące miejsce w szybie nie wchodzi w rachubę. Dlatego Meiller na swoim stoisku zaprezentuje dwuskrzydłowe przemysłowe drzwi wychylne DT 39/2 o wysokości 3500 mm. Oczywiście, że drzwi o większych wymiarach niż prezentowane są dostępne.

Na targach Interlift 2017 Meiller po raz pierwszy zaprezentuje drzwi wychylne przemysłowe jednoskrzydłowe (DT 39/1). Dzięki swojej ciężkiej budowie i zewnętrznym zawiasom drzwi te działają niezawodnie również w utrudnionych warunkach, wytrzymując niewłaściwe obchodzenie się z nimi lub akty wandalizmu. Dla monachijskiej firmy z wieloletnią tradycją systemy bezpieczeństwa w dźwigach nieprzerwanie stanowią istotny temat. Nowa norma EN 81-20/50 ewidentnie kładzie nacisk na temat zapobiegania wciągnięcia dziecięcych rączek. W odpowiedzi na to Meiller przedstawia swój innowacyjny system bezpieczeństwa FingerGuard®. Detektory ukryte w górnej ościeżnicy, które podczas otwierania potrafią odpowiednio wcześnie wykryć problem, zanim palce znajdą się pomiędzy panelami drzwi lub pomiędzy drzwiami a ościeżnicą. Poprzez współdziałanie z nowym napędem MSD następuje natychmiastowe zatrzymanie drzwi, dzięki czemu można bezpiecznie uniknąć obrażeń. Goście targów mogą sami przekonać się o niezawodności tego systemu bezpieczeństwa na dwuskrzydłowych, w pełni sprawnych drzwiach szklanych  w oryginalnych rozmiarach.

Modernizacja
Co zaś tyczy się modernizacji, Meiller przedstawi cztery przykłady ze swoich zmodernizowanych drzwi kabinowych, które są wyposażone w specjalne krzywki dopasowane do obsługi drzwi szybowych pochodzących od innych producentów. Ustawodawstwo wymaga od producenta dźwigów, aby modernizacja drzwi dźwigowych przebiegała według aktualnego stanu wiedzy technicznej. Oznacza to, że rozwiązania modernizacyjne muszą być zgodne z normą EN 81-20/50, czyli, że drzwi kabinowe muszą być wyposażone w ryglowanie. W tym zakresie Meiller zastosował specjalny mechanizm blokujący, którego skuteczność demonstrują cztery wystawione eksponaty. Meiller w dalszym ciągu zalicza się do wiodących producentów drzwi z panelami szklanymi, wyróżniających się dużą estetyką wykonania i szeroką gamą możliwości. Na stoisku będzie prezentowana mała część możliwości takich jak panele ognioodporne w różnych wykonaniach, np. z iluminatorami, powiększonymi cokolikami.Na targach w Augsburgu zostanie również zaprezentowana szeroka gama rodzajów progów, także nowe wersje progu Gravida®. Próg ten składa się głównie z trzech podzespołów: podstawy i części górnej, które tworzą poniekąd korpus progu i mogą być wykonane z ocynkowanej stali lub ze stali szlachetnej. Środek korpusu progu w zależności od danego zamówienia tworzą profile z ocynkowanej stali lub ze stali nierdzewnej, które wytwarza się za pomocą profilowania rolkowego.

To zapewnia progowi wysoką wytrzymałość, przez co nadaje się on do wind o udźwigu nominalnym do 10 ton. Szczególną cechą progów Gravida® są: wycięte laserem rowki, w których prowadzone są suwaki panela skrzydła drzwi, o długości jedynie niezbędnej do ruchu paneli. To nie tylko zmniejsza ryzyko przedostania się zanieczyszczeń mogących zablokować skrzydła drzwi, lecz zapewnia również estetyczny wygląd, ponieważ przy zamkniętych drzwiach nie widać żadnego prowadzenia. Dzięki temu Meiller oferuje progi drzwiowe do każdego zakresu zastosowań: aluminiowe profile progów do prostych dźwigów osobowych, aluminiowe pełne progi do dźwigów szpitalnych lub towarowych, model Gravida® ze stali lub stali nierdzewnej przeznaczony dla dźwigów panoramicznych oraz ciężkich przemysłowych oraz inne progi do nietypowych zastosowań, np. progi z ukrytym prowadzeniem. Kto jednak już dziś chce zajrzeć w przyszłość branży dźwigowej, w żadnym wypadku nie powinien pominąć stoiska firmy Meiller Aufzugtüren GmbH w hali 5, stoisko nr 5143.

www.meiller-aufzugtueren.de
admin | dodano 2017-10-19
TAGI: Magazyn Dźwig | Interlift 2017 | Meiller