NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 1/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Windy łączą epoki

fot.UM Radom (4)
Jak skomunikować ze sobą trzy budynki, w dodatku wzniesione w różnych epokach historycznych i na różnych poziomach gruntu? Przed takim wyzwaniem stanął Pan Marian Wencel – generalny wykonawca przebudowy dawnej siedziby Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, która od przyszłego roku szkolnego pełnić będzie funkcję przedszkola. Rozwiązaniem problemu okazały się być windy dostarczone przez firmę GMV Polska.

Obiekt z historią

Nowe przedszkole zostanie zlokalizowane w kompleksie dziewiętnastowiecznych budynków w centrum miasta, co za tym idzie remont realizowany jest pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Wiąże się to z licznymi ograniczeniami w zakresie prowadzonych robót budowlanych, zwłaszcza jeśli chodzi o najstarszą część obiektu.

Remont jest kapitalny i obejmie frontowy budynek główny oraz dwie oficyny. Konieczne jest między innymi wzmocnienie fundamentów i pogłębienie piwnic. Wyburzane będą ścianki działowe, ale też nośne. Wymieniana będzie część stropów, nadbudowywana klatka schodowa, same schody też zostaną przebudowane.

Nie obędzie się bez ułożenia nowych instalacji wewnętrznych i budowy węzła centralnego ogrzewania. Wstawiane będą nowe drzwi i okna oraz układane pokrycie dachu. Ściany mają być ocieplone, będzie nowa elewacja. Całość ma być dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Na koniec powstanie 10 sal dla dzieci, zaplecze sanitarne i kuchenne. Na zewnątrz zostaną natomiast urządzone dwa place zabaw. Wykonawca teren ogrodzi, przygotuje miejsca parkingowe, drogę dojazdową i chodniki wraz z oświetleniem. Zgodnie z założeniami wszystkie prace powinny być gotowe do 30 czerwca 2018 roku. W 2017 roku do wydania na prace magistrat będzie miał 2,4 miliona złotych.

– To kolejny element naszej strategii budowy miasta przyjaznego dla młodych ludzi. Nowe miejsca w przedszkolach są bardzo potrzebne, a z doświadczenia wiemy, że największym zainteresowaniem cieszą się te zlokalizowane w centrum miasta. Stąd nasza decyzja o adaptacji budynku przy ul. Kilińskiego. Myślę, że dla wielu młodych rodzin będzie to duże udogodnienie i zachęta, by swoją przyszłość wiązać z Radomiem – mówi wiceprezydent Radomia - Konrad Frysztak.

Komunikacja na miarę XXI wieku

Z racji tego, że poszczególne części przyszłego przedszkola wznoszone były w różnych latach, położone są one na różnych wysokościach. Zintegrowanie ich w jeden dobrze skomunikowany budynek wymagało sporo wysiłku, zwłaszcza mając na uwadze ograniczenia stawiane przez konserwatora zabytków – mówi Marian Wencel – właściciel firmy, która realizuje remont dawnej siedziby „Plastyka”.

Przedszkole ma być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, więc budowa dodatkowych schodów w kilku miejscach jest wykluczona. Rozwiązaniem okazały się windy, na ich dostawcę wybraliśmy firmę GMV Polska, z którą wspólnie zrealizowaliśmy już kilka obiektów i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów współpracy.

W sumie obiekt zostanie wyposażony w dwa hydrauliczne dźwigi osobowe o przelotowych kabinach, oczywiście przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, które pozwolą na usprawnienie komunikacji pomiędzy nierównomiernie rozmieszczonymi kondygnacjami budynków.

Osobny problem stanowi organizacja pracy kuchni oraz wydawanie posiłków, ze względu na ograniczenia ingerencji w układ pomieszczeń, magazyn produktów żywnościowych, kuchnia i zmywalnia położone są na różnych kondygnacjach, niezbędnym więc okazało się zamontowanie dwóch małych dźwigów towarowych oraz podnośnika do transportu wózków służących do przewożenia posiłków – dodaje Marian Wencel.

Dźwigi GMV dla osób niepełnosprawnych

Windy dla osób niepełnosprawnych to te o udźwigu 630 kg i większym. Dźwigi o jednym wejściu lub przelocie na wprost (180o), aby spełnić wymagania dostępności dla osób niepełnosprawnych, powinny posiadać kabiny o wymiarach szer. x głęb. = 1,1 x 1,4m i szerokość drzwi 0,9 m. Wyjątkiem jest winda HOME LIFT®, która przy tych wymiarach ma udźwig 400 kg. W przypadku przelotu kątowego najmniejszy dźwig spełniający wymagania prawa budowlanego dostępności dla osób niepełnosprawnych to GREEN LIFT® TML® 900 KĄTOWY. Analogicznie dla dźwigu o 3 wejściach: GREEN LIFT® TML® TRÓJSTRONNY. Kabina ma wymiary: szer. x gł. = 1,4 x 1,4 m, drzwi o szer. 0,9 m.

Ponadto dla wygody i bezpieczeństwa niepełnosprawnych użytkowników dźwigu wskazane jest, aby:
■ kaseta wezwań była umieszczona na wysokości 0,9 – 1,1 m od poziomu posadzki,
■ kabina była wyposażona w poręcz prowadzoną na wysokości 0,9 m,
■ kaseta dyspozycyjna w układzie pionowym miała przyciski nie wyżej niż 1,4 m,
■ przyciski poza wzrokowym oznakowaniem miały wprowadzone oznakowanie dotykowe pismem Braille’a, zainstalowany był system informacji głosowej.

Więcej informacji na temat projektu wkrótce!

www.gmv.pl
foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2018-02-12
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | GMV | Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu | transport bliski | urządzenia transportu bliskiego | windy dla niepełnosprawnych