NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 4/2018
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Wykorzystanie nowoczesnych form diagnostyki dźwigów

fot.Winda Warszawa (3) Prezentacja sterowania przystosowanego do nowych norm odbyła się już podczas Targów EURO-LIFT w 2016 r.
Postęp w przemyśle dźwigowym zobowiązuje przedstawicieli branży do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Obowiązujące od września ubiegłego roku przepisy dotyczące budowy i instalowania dźwigów nałożyły obowiązek wprowadzenia istotnych zmian w wyposażeniu i funkcjonalności aparatur sterowych.

Zmiany objęły również nazewnictwo wielu podzespołów. Kolejnym krokiem milowym dla branży jest coraz większa popularność zdalnych systemów oprogramowań wykorzystywanych jako wysoce wyspecjalizowane narzędzia diagnostyczne.

Aparatury sterowe produkcji Winda – Warszawa Sp. z o.o. zgodne z normami PN EN 81-20 i 50 podstawą klasy energetycznej „A” wg. VDI 4707

-Zestaw sterowy składa się z układów mikroprocesorowych, przekaźników i innych elementów. Aparatura ta zawiera zasadniczą część instalacji elektrycznej dźwigu, w której następuje przetwarzanie sygnałów wejściowych, nadawanych przez pasażera na sygnały wyjściowe, określające stan dźwigu oraz uruchamiające silnik napędowy z zachowaniem bezpieczeństwa całego urządzenia.

Zaletą całości jest prosta budowa i mała ilość zużywanej energii na postoju. W trybie Stand-by cały dźwig może zużywać mniej niż 50W, a więc uzyskanie najwyższej klasy efektywności energetycznej nie stanowi już większego problemu.

- Sterownik SD4 produkcji inż. Wilczyńskiego kieruje prawidłową pracą dźwigu i przechowuje informacje o problemach i awariach występujących w trakcie eksploatacji. Mimo znaczącego postępu w konstrukcji i oprogramowaniu sterownika istnieje możliwość synchronizacji grupowej z większością dźwigów, w których zainstalowano modele starszej generacji. Stosowane algorytmy pracy grupowej nie budzą zastrzeżeń, co pozytywnie wpływa na zadowolenie wymagających mieszkańców.

-Falownik produkcji Yaskawa (dawniej Omron) zapewnia łagodny start i zatrzymywanie się kabiny, a także wydłuża żywotność elementów mechanicznych dzięki płynnej regulacji prędkości. Umożliwia również obsługę jazdy dźwigiem po zaniku zasilania z wykorzystaniem urządzeń UPS lub baterii akumulatorów. Ponadto dzięki możliwości wyłączenia obwodu mocy falownika podczas postoju dźwigu, gwarantuje racjonalne zużycie energii biernej na postoju bez konieczności stosowania dławików kompensacyjnych.

Nowoczesne aparatury sterowe produkcji Winda – Warszawa Sp. z o.o. obsługują również urządzenia peryferyjne, m.in.:

a. system UCM zabezpieczający przed niezamierzonym ruchem kabiny przy otwartych drzwiach,
b. odwzorowanie położenia kabiny w szybie z wykorzystaniem czujników magnetycznych lub tzw. absolutne systemy odwzorowania,
c. moduł do łączności dwustronnej,
d. kasety wezwań oraz piętrowskazywacze w wykonaniu natynkowym oraz podtynkowym.

Firma opracowała kilkadziesiąt schematów sterowych umożliwiających obsługę wciągarek bezreduktorowych/reduktorowych o różnych prędkościach, a także drzwi półautomatycznych/ automatycznych. Przy częściowych modernizacjach istnieje możliwość dostawy sterowania przystosowanego do nowych norm, gdzie późniejsza ingerencja w aparaturę sterową nie będzie wymagała większych przeróbek.

Autorski system nadzoru produkcji eRPG gwarantuje przygotowanie pakietu w sposób kompleksowy. Braki w zamówieniach zdarzają się sporadycznie, dzięki przeprowadzanym kontrolom zarówno na etapie produkcji, jak i kompletacji materiałów.

W swoim portfolio spółka może pochwalić się realizacjami zlokalizowanymi na terenie całej Polski, pełniąc rolę zarówno dostawcy podzespołów dźwigowych, jak i wykonawcy całej inwestycji.

Realizuje również projekty nietypowe, m.in. dźwigi szybkobieżne, duże towarowe oraz panoramiczne. Partnerskie podejście do kooperantów nie zmienia się od lat, a współpraca z innymi firmami dźwigowymi zawsze będzie oparta na obustronnych korzyściach biznesowych.

Zdalny monitoring pracy dźwigu jako narzędzie diagnostyczne


Nowoczesne aparatury wyposażone są w system zdalnej komunikacji z dźwigami, który umożliwia diagnozowanie problemów i rozwiązywanie ich na odległość. Wykorzystanie tego narzędzia diagnostycznego umożliwia współpracę lokalnego konserwatora z producentem danego urządzenia, ustalenie przyczyny usterki, a także przygotowanie niezbędnych do jej usunięcia środków i narzędzi.

Podczas pracy sterowanie dźwigu gromadzi, przetwarza i udostępnia potrzebne dane na temat funkcjonowania głównych podzespołów. Wszystkie niezbędne informacje, np. o położeniu kabiny, kierunku jazdy, pracy wciągarki, działaniu drzwi, aktywnych wezwaniach i dyspozycjach są monitorowane oraz zapisywane w czasie rzeczywistym. Możliwy jest również podgląd wybranych parametrów eksploatacyjnych dźwigów, a także ich konfiguracja przez osobę upoważnioną (za pomocą hasła dostępu).

W przypadku stwierdzenia nawet najmniejszej nieprawidłowości, system automatycznie rejestruje wszystkie niezbędne dane, tj. czas, miejsce i przyczynę awarii dźwigu. Niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o awarii urządzenia informacje te zostają udostępnione załodze technicznej stacjonującej w pobliżu dźwigu.

www.winda.com.pl

foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2018-03-02
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | transport bliski | urządzenia transportu bliskiego | diagnostyka dźwigu | Winda-Warszawa