NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 1/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Digitalizacja dźwigów z firmą Meiller

fot.Meiller (3)
Inteligentne zarządzenie energią, wysoki stopień sprawności czy aplikacja na urządzenia mobilne – to tylko niektóre z funkcji nowego napędu drzwiowego MiDrive, który stanowi milowy krok w kierunku cyfryzacji drzwi dźwigowych.

Inteligentne zarządzanie energią

Tryby oszczędzania energii ECO oraz ECO-Plus umożliwiające wyłączenie silnika oraz urządzenia sterującego dostępne są w produkcji seryjnej bez dopłaty. System w ogóle nie zużywa energii, gdy drzwi są zamknięte. Natomiast w trybie czuwania wykorzystuje odpowiednio mniej energii, tak samo jak podczas wykonywania pracy, co zawdzięcza się wysokiemu czynnikowi sprawności.

Podczas gdy w przypadku dotychczasowych systemów nadmiar energii mógł być niwelowany jedynie termicznie, zastosowanie niezwykle zaawansowanego systemu zarządzania energią i zoptymalizowanie działań silnika sprawiło, że stopień sprawności napędów drzwiowych Meillera został ulepszony w namacalny sposób, który umożliwia zredukowanie strat ciepła. Ponadto inteligentny system zarządzania energią sprawia, że poziom zużycia energii napędu może zostać dopasowany w zależności od temperatury zewnętrznej, umożliwiając pracę w wyjątkowo niskich temperaturach. Wskutek dynamicznego dopasowania przepływu strumieni prądu przechodzących przez silnik, nadmiar energii zostaje przemieniony w energię cieplną. Przy wyjątkowo niskich temperaturach doprowadzana jest większa ilość energii ogrzewająca system, co podtrzymuje jego funkcjonowanie. Podczas gdy dzisiejsze standardowe napędy drzwiowe zawsze pracują na tej samej wydajności niezależnie od temperatury zewnętrznej, a w przypadku bardzo niskich temperatur wymagają osobnego ogrzewania nadproża, nowy system napędowy firmy MEILLER radzi sobie doskonale bez tego.

Poza tym urządzenie sterujące dostarcza odpowiedni poziom energii zapewniający funkcjonowanie elektrycznego mechanizmu ryglowania. W związku z tym osobny układ zaopatrywania w energię staje się zbyteczny.

Szerokie spektrum zastosowań o wysokiej sprawności

Sterownik drzwi w dwóch wariantach z takim samym transformatorem do wszystkich wersji silnika zapobiega pomyłkom, ułatwia serwis i działa zarówno w bezszczotkowych silnikach elektrycznych o zmiennej częstotliwości, jak i w silnikach prądu stałego wyposażonych seryjnie w interfejs CANopen. Dzięki wysokiemu współczynnikowi sprawności i zastosowaniu najnowszej technologii, silniki te są zdecydowanie bardziej wydajne w porównaniu do swoich poprzedników. Silniki te przeznaczone są do obciążeń wynoszących od 200 kg do 800 kg.

Dzięki technice synchronizacji, sprzężeniu dwóch silników z urządzeniem sterującym w drzwiach, jak i sprzężeniu optycznemu dwóch jednostek napędu drzwi kabinowych oraz drzwi szybowych, produkt znajduje niezwykle szeroką gamę zastosowań do drzwi o masie 3,2 t włącznie. Wszystkie oferowane standardowo silniki mają stopień ochrony IP 54, a silniki w ofercie specjalnej do IP 67
włącznie.

Nowa definicja wyposażenia standardowego

Podczas gdy dzisiejsze standardowe systemy sterowania drzwiami wyposażone są tylko w jeden moduł przekaźnika, a funkcja CANopen wciąż stanowi opcjonalny dodatek, nowy model napędu drzwiowego firmy MEILLER posiada ją w standardzie.
Klient sam decyduje, czy chce wykorzystywać funkcję CANopen w swoich drzwiach. Zarówno urządzenie sterujące z własnym oprogramowaniem sprzętowym, jak i silniki sterujące mają wbudowaną funkcję CANopen.

Nowy napęd firmy MEILLER posiada ulepszoną funkcję FingerGuard®, a elektryczny układ statycznego hamowania impulsowego został zastąpiony w produkcji seryjnej przez inteligentne sterowanie.

Rozwój urządzenia sterującego umożliwił optymalizację funkcji FingerGuard®, np. automatyczne wyłączanie się w przypadku awarii lub manipulacji czujnikami, jak również sterowanie za pomocą funkcji CANopen. Dla użytkownika oznacza to w konsekwencji wyraźne obniżenie kosztów przy wyposażaniu drzwi w te funkcje bezpieczeństwa.

Tryb asystenta nowego napędu umożliwia łatwe ręczne poruszanie ciężkimi drzwiami, ponieważ napęd umie rozpoznać ruch i włączyć funkcję pomocniczą w razie potrzeby.
Działa to podobnie jak przy wspomaganiu kierownicy w samochodzie. Wystarczy użycie niewielkiej siły, by otworzyć masywne drzwi, np. gdy trzeba się awaryjnie wydostać z windy. Obecne systemy napędów drzwiowych są w większości wyposażone w dość topornie działające silniki, które tylko utrudniają sprawę. Istotę nowego napędu firmy MEILLER stanowi możliwość analizy danych funkcjonalnych. Ich protokołowanie odbywa się w wewnętrznej pamięci. Dzięki temu możliwe jest rzeczywiste rejestrowanie danych o przebiegu funkcjonowania urządzenia. Zgromadzone dane udzielają informacji o sposobie użytkowania, występujących błędach i stanie drzwi. Analiza tych danych umożliwia monitorowanie napędu i pozwala obserwować zmiany w ustawieniach.

To z kolei sprawia, że można przewidzieć przyszłe potencjalne awarie. Podczas przeprowadzania późniejszych aktualizacji za pomocą analizy parametrów pracy można automatycznie pobrać dane o komponentach urządzenia (hardware). Dzięki standardowemu wyposażeniu w funkcję CANopen możliwe jest oddzielne rejestrowanie i analizowanie danych odnośnie stanu poszczególnych drzwi kabinowych oraz szybowych.

Sprzężenie optyczne drzwi kabinowych i szybowych

Nowy model napędu drzwiowego firmy MEILLER daje możliwość sprzężenia optycznego urządzeń sterujących drzwiami oraz komunikacji między nimi poprzez czujniki. Podczas gdy jedno urządzenie sterujące pełni funkcję „master”, drugiemu urządzeniu przypisywana jest funkcja „slave” (sterowanie master-slave). Stwarza to alternatywę wobec klasycznej krzywki i stanowi szczególnie korzystne rozwiązania w przypadku dużych i masywnych dźwigów towarowych, gdzie występują awarie spowodowane ruchami kabiny na skutek przesuwania się obciążeń. Możliwość zminimalizowania odstępu pomiędzy progami drzwi kabinowych i szybowych poprzez wdrożenie tego rozwiązania otwiera drogę dla nowych kreatywnych zastosowań.

Wykorzystanie kodu QR z aplikacją

Uruchomienie drzwi odbywa się prosto i szybko poprzez aplikację w komórce. Napędy drzwiowe są konfigurowane na miejscu odpowiednio do wymagań związanych z danym produktem oraz specyfikacji zlecenia poprzez zdefiniowanie kodu QR.
Dostęp do sterowania drzwiami udzielany jest na podstawie numeru zlecenia.
Tym samym, drzwiom windy nadaje się parametry, które są dopasowane pod względem wielkości i wyposażenia produktu oraz danych warunków. Dzięki temu uruchomienie urządzenia przebiega niezwykle łatwo i szybko bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy.

W przypadku pojawienia się problemów, za pośrednictwem specjalnego serwisu QR można prosto i w mgnieniu oka skorzystać ze wsparcia techników. Kody błędu wyświetlane są prostym tekstem w aplikacji na telefonie komórkowym. Umożliwia to sprawną analizę błędu.

Podczas gdy obecne aktualizacje oprogramowania urządzeń sterowniczych drzwi odbywają się wyłącznie na laptopie, firma MEILLER umożliwia dodatkowo dokonanie tego za pomocą telefonu komórkowego z odpowiednią aplikacją. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak i na IOS oraz można ją nabyć w „Apple App-Store“, a także „Google Play-Store“. Połączenie z urządzeniem sterującym odbywa się poprzez bluetooth bez konieczności opuszczania aplikacji przez użytkownika.

Nawiązanie komunikacji ze strony urządzenia sterującego następuje po wciśnięciu przycisku urządzenia. Po pewnym czasie braku aktywności następuje przerwanie połączenia i udzielenie informacji użytkownikowi.
Aplikacja umożliwia niezwykle łatwe uruchomienie
urządzenia.

www.meiller-aufzugtueren.de
foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2018-05-09
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | Meiller | MiDrive