NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 2/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Nowoczesne dźwigi są ciche i energooszczędne, ale…

fot.Ziehl-Abegg
Coraz częściej inwestorzy i użytkownicy urządzeń dźwigowych pytają się o głośność nowych urządzeń dźwigowych, domagając się, by były jak najcichsze. Niejednokrotnie stoi to w sprzeczności z wymaganiami cenowymi, kiedy to inwestor wymaga najwyższej jakości za najniższą cenę.

Hałas generowany w dźwigu często jest związany z zastosowanym napędem, ale należy zdać sobie sprawę, że źródeł hałasu w dźwigu jest co najmniej kilka i suma poszczególnych elementów będzie świadczyła o wysokiej lub niskiej jakości kompletnej instalacji.

Dźwięki identyfikowane przez użytkownika jako hałas w windzie to najczęściej:
• błędy związane z niewłaściwym montażem,
• sterowanie - styczniki główne silnika,
• ogranicznik prędkości,
• hałas generowany przez łożyska,
• głośny luzownik wciągarki,
• wentylatory wykorzystywane do chłodzenia napędu.

Urządzenia nowoczesnych dźwigów są w dzisiejszych czasach, ze względu na oszczędność miejsca, montowane bezpośrednio w szybie. W takich przypadkach często napędy wind znajdują się bezpośrednio w sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych. Niski poziom hałasu jest zatem warunkiem bezwzględnym. Ciche hamulce i cichy silnik bez zewnętrznego chłodzenia, wyposażony w wysokiej jakości łożyska ze specjalnym smarem, są konstrukcją gwarantującą najniższy poziom hałasu.
Należy także wyraźnie zaznaczyć rolę, jaką odgrywa sterowanie dźwigu w kontekście hałasu. Zastosowanie właściwych falowników ma także decydujące znaczenie. Znane są przypadki gdzie niewłaściwie dobrany falownik powodował powstawanie drżenia i przydźwięków elektromagnetycznych na wciągarce, co odczuwane było jako hałas napędu, a wiązało się z błędnym doborem falownika.

Wciągarki ZETATOP

Bezreduktorowe wciągarki ZETATOP firmy Ziehl-Abegg są niezawodne, wydajne, łatwe w obsłudze i przede wszystkim ciche. Dzięki temu nadają się idealnie do dźwigów w domach mieszkalnych oraz miejscach, w których poziom hałasu jest jednym z podstawowych kryteriów przy doborze rodzaju windy jak np. hotele, biurowce itp. Aby mieć porównanie co do wartości podawanych przez producentów jako poziom hałasu, należy uzmysłowić sobie przede wszystkim, co jest odczuwalne przez człowieka jako głośne:

Porównanie poziomu hałasu:
Granica słyszalności (próg słyszalności) 0dB (A)
Tykanie cichego zegara / szept 30dB (A)
Cicha rozmowa 40dB (A)
Rozmowa/ hałas biurowy 60dB (A)
Hałas uliczny przy dużym natężeniu ruchu 80dB (A)
Głośna hala produkcyjna 90dB (A)

Zmiana głośności o 1dB jest dla człowieka prawie niewyczuwalna, natomiast zmiana O3dB sprawia, że odczuwamy głośność ze zdwojoną siłą. Jak w takim razie wypadają w tym porównaniu nowoczesne dźwigi?
Pomiary w nowoczesnych, dźwiękoszczelnych laboratoriach są raczej niewykonalne.
Można oczywiście dokonać pomiarów laboratoryjnych, lecz ich wyniki będą nie do zweryfikowania na zamontowanym urządzeniu. Należy też zdawać sobie sprawę, że zupełnie inny poziom hałasu będzie zmierzony w laboratorium na biegu jałowym wciągarki, a zupełnie co innego, kiedy wciągarka pracuje pod pełnym obciążeniem. Dodatkowo należy pamiętać o zakresie pomiaru – czy pomiar jest dokonywany dla pracującej wciągarki, czy obejmuje też moment zadziałania luzownika, kiedy często pojawia się hałas związany z zamknięciem hamulca. Czy hamulec został zamknięty w trybie awaryjnym, czy też w normalnym trybie pracy? Wszystkie te zagadnienia, mimo iż pozornie nieistotne, mogą mieć wpływ na wartość hałasu przedstawianą inwestorom w dokumentacji. Dlatego też jako producent wciągarek nie podajemy wartości hałasu w danych katalogowych. Dane te byłyby nie do zweryfikowania przez użytkownika. Jednak na wyraźne życzenie naszych klientów dokonaliśmy pomiaru hałasu dla kilku typów. Pomiar wykonywany był na stanowisku pomiarowym w fabryce, gdzie istniała możliwość zasymulowania pracy napędu przy obciążeniu nominalnym.

Przykładowe wartości dla produktów Ziehl-Abegg:

ZETATOP SM200 (168 o/min)
Bieg jałowy: 41 dB(A)
Obciążenie nominalne: 50dB(A)
ZETATOP SM160.40 (192 o/min)
Bieg jałowy: 40dB(A)
Obciążenie nominalne: 48-50 dB(A)

W typowych warunkach pracy dźwigu można założyć, że sumaryczny poziom ciśnienia akustycznego wynosi ok. 46 do 50dB(A). Nawet z nowoczesnymi wciągarkami przekładniowymi nie można osiągnąć takiego poziomu. W bezpośrednim porównaniu poziom jest o ok. 10-15dB wyższy. W dokumentacji technicznej można napisać wiele danych w sposób, który tylko pozornie jest korzystny dla użytkownika. Dobierając komponenty do produkcji dźwigu, należy opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach, których jakość jest do zweryfikowania.

Inż. Michał Kuryłek
Dyr.sprzedaży Ziehl-Abegg Polska

admin | dodano 2018-11-21
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | wciągarka | ZETATOP | urządzenia dźwigowe | urządzenia transportu bliskiego