Z początkiem roku, renomowany niemiecki producent drzwi dźwigowych – firma Meiller Aufzugtüren GmbH z Monachium – wprowadziła do swojej oferty nowy model ekstremalnie dużych drzwi do najcięższych i największych, wysokowydajnych dźwigów przemysłowych. Nowy produkt zyskał handlową nazwę ZenitXtreme.
Ekstremalne wymiary
Nie tylko szerokość drzwi jest ogromna (szerokość prześwitu od 2400 do 8000 mm - 8m! – w wersji sześciopanelowej, otwieranej centralnie oraz od 1600 do 5300 mm w wersji czteropanelowej, otwieranej centralnie). W każdym przypadku maksymalna wysokość drzwi może wynosić do 5000 mm.
Koncepcja wytrzymałych drzwi została specjalnie zaprojektowana do pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Celem zaawansowanej technologii jest, według firmy Meiller, zagwarantowanie wysokiej dostępności dźwigu.
Układ ryglujący, belka górna, wspornik progu, próg i osłona drzwi są centralnie podzielone dla wszystkich szerokości drzwi, co ułatwia obsługę i montaż poszczególnych zespołów. Ogólnie rzecz biorąc, główną koncepcją projektową nowych drzwi do dużych obciążeń jest przyjazny montaż: belka jest mocowana do ściany za pomocą wsporników mocujących na górze belki i ustawiany pionowo za pomocą przyrządu montażowego. Dolna część drzwi jest regulowana w pionie za pomocą śrub wypychających.
Również stalowy próg o dużej nośności (maks. obciążenie koła 5,0 tony) jest zawsze podzielony na dwie części. Rowki prowadzące zostały wycięte lasrem tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne do pracy paneli.
Indywidualnie wymienialne profile, progi i belki boczne
W celu ochrony paneli drzwiowych i ościeżnic bocznych zamontowany jest profil ; przy otwieraniu panele drzwiowe są umiejscowione 50 mm za tym profilem. W przypadku uszkodzenia, profile , progi oraz górne i boczne ościeżnice mogą być wymieniane indywidualnie.
Rolki i rolki dociskowe (każda o Ø 120 mm) są wytaczane z odlewu poliamidowego i z wprasowanym łożyskiem kulkowym. Kształt rolek jest optymalnie dopasowany do prowadnic.
Wszystkie części blaszane są standardowo wykonane z blachy powlekanej powłoką cynkowo-magnezową lub cynkowanej ogniowo. Ościeżnice i progi z wspornikiem mogą być również wykonane w całości ze stali nierdzewnej. Panele drzwi są również dostępne z okładziną ze stali nierdzewnej, ale mogą być również wykonane ze stali nierdzewnej.
Rożne wysokości drzwi
Drzwi przystankowe i drzwi kabinowe napędzane są oddzielnie przez system napędowy Meiller MiDrive. Układ optyczny zapewnia synchroniczną pracę obu drzwi zamiast mechanicznego systemu z krzywką. Synchronizacja i połączenie z paneli napędem odbywa się za pomocą łańcuchów a nie za pomocą linek.
Ponieważ ZenitXtreme działa bez krzywki i rygla hakowego, możliwe jest zastosowanie różnych wysokości drzwi w dźwigu ; możliwy jest również jazda ramowa. Istnieje również możliwość wykonania bardzo małych szczelin pomiędzy progami.
Dzięki systemowi napędowemu, drzwi przystankowe ZenitXtreme posiadają wspomaganie otwierania awaryjnego. Gdy tylko system napędu wykryje próbę otwierania awaryjnego , otwiera drzwi na szerokość 50 mm i przez kilka sekund umożliwiając personelowi przejście do środka i otwarcie drzwi. Gdy napęd wykryje siłę działającą na skrzydło , wspiera elektrycznie otwieranie drzwi , podobnie jak serwowspomaganie w samochodzie. W ten sposób nawet ciężkie drzwi mogą być przesuwane bez użycia dużej siły. Jeśli natomiast w ciągu kilku sekund nic się nie stanie, drzwi zamykają się i blokują automatycznie.
Bezpieczeństwo personelu serwisowego
Przy opracowywaniu ZenitXtreme przywiązano również dużą wagę do bezpieczeństwa personelu serwisowego:
w przypadku paneli drzwi o masie 1600 kg i większej istnieje duże ryzyko, że konwencjonalny, odpowiednio duży ciężar zamknięcia zamykałby w niekontrolowany sposób drzwi i mógłby zranić osoby znajdujące się w obszarze kabiny. W związku z tym system napędowy posiada elektryczne urządzenie zamykające, które zamyka i rygluje drzwi wejściowe z kontrolowaną prędkością posuwu. Energia kinetyczna jest jednocześnie ograniczona do 4J, co znacznie zmniejsza ryzyko odniesienia obrażeń.
ZenitXtreme są dostępne w wersjach EN 81-20 i EN 81-50 z dodatkowym badaniem typu. W drugiej połowie 2019 r. asortyment produktów zostanie uzupełniony o wersję z certyfikatem bezpieczeństwa pożarowego zgodnym z normą EN 81-58 dla określonych zakresów wymiarowych.
www.meiller-aufzugtueren.de