NASZE MAGAZYNY:
  • Logo Dzwig
  • Logo Dzwig
  • Logo EuroParking
  • Logo Gospodarka Odpadami
  • Logo CityBonus

Euro-Lift 2014: Trzecia edycja targów EURO-LIFT za nami

Nadszedł czas podsumowania trzeciej edycji targów Euro-Lift, które jesienią mijającego roku odbyły się w Kielcach. Imprezę niewątpliwie możemy zaliczyć do udanych, a na szczególną uwagę zasługuje coraz bardziej międzynarodowy charakter targów.

Polska atrakcyjnym rynkiem
III Międzynarodowe Targi Dźwigów EURO-LIFT w Kielcach to jedyna biznesowa wystawa branży w tej części Europy. O atrakcyjności rynku polskiego, jako odbiorcy tej branży, świadczy 60% udział w targach firm spoza naszego kraju. W 2014 roku zdecydowaną większość z 128 wystawców stanowiły firmy zagraniczne. Obok silnego przedstawicielstwa firm polskich, w targach udział wzięły firmy m.in. z Niemiec, Włoch, Turcji, Czech, Hiszpanii, Chin, USA, Szwajcarii, Korei, Grecji i Belgii, zgromadzone na łącznej powierzchni ponad 5 tysięcy m2.

Udział międzynarodowych ekspertów
Udział w wystawie wzięły także prestiżowe branżowe stowarzyszenia, a wśród nich ELA (European Lift Association) – zrzeszająca wszystkie krajowe organizacje dźwigowe działające w Europie, włoskie ANICA (Narodowe Stowarzyszenie Przemysłu Komponentów do Dźwigów) oraz amerykańskie NAEC (National Association Elevator Constructors). Swoją wystawę wraz z niemieckimi partnerami zorganizował AFAG (Messen und Ausstellungen) z Augsburga – organizator targów Interlift.

Spotkania i konferencje
Targom EURO-LIFT 2014 towarzyszyły specjalistyczne spotkania, a wśród nich konferencja „Świat bez barier - usuwanie barier architektonicznych w budownictwie”. Podczas spotkania eksperci podejmowali tematy związane z wymaganiami UE w zakresie specjalistycznego przystosowania wind dla osób niepełnosprawnych, zmian przepisów budowlanych, wyrównania szans w dostępie do budynków czy pomocy PFRON w likwidacji barier architektonicznych. Drugiego dnia wystawy odbyła się konferencja pod hasłem „Dotacje unijne a finansowanie rewitalizacji budynków wielorodzinnych”. Rozmowy prowadzone w czasie spotkania dotyczyły m.in. programów energooszczędnościowych, środków z funduszu spójności 2014-2020, modernizacji dźwigów czy wymogów formalno-prawnych przy modernizacji budynków. Organizatorami tego spotkania było Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów oraz miesięcznik Administrator.

Zwiedzający
Wystawę odwiedziło blisko 2 tysiące specjalistów branżowych, czyli więcej niż podczas poprzedniej edycji. Dominującą grupą byli bez wątpienia konserwatorzy i monterzy urządzeń dźwigowych. Nie zabrakło również przedstawicieli przyszłych kadr dźwigowych, czyli studentów uczelni technicznych i uczniów szkół zawodowych o specjalizacji zbliżonej do transportu bliskiego. Pewien niedosyt pozostawia absencja deweloperów, architektów i przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, organizatorzy już podjęli odpowiednie kroki by rozwiązać ten problem przed kolejną edycją.

Opinie
„Tegoroczne targi Euro-Lift były doskonałą okazją do zaprezentowania hitów i rynkowych premier z branży transportu bliskiego” - mówi prof. Jerzy Kwaśniewski z AGH. „Goście wystawy mieli szansę zapoznać się z krajowymi innowacjami i rynkowymi premierami w bardzo szerokiej tematyce. Tegoroczna edycja cieszyła się dużą popularnością wśród przedstawicieli świata nauki. Wśród odwiedzających wystawę można było spotkać obecnych i byłych studentów kierunku Transport Linowy AGH, będących członkami Koła Naukowego NOBEL działającego przy Katedrze Transportu Linowego, którym udział w targach daje szansę na pozyskanie wiedzy i kontaktów z potencjalnymi pracodawcami z branży dźwigowej” – podsumowuje prof. Kwaśniewski. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tegorocznych targów” podsumowuje swoje wrażenia Thaddäus Pardyla, kierownik sprzedaży na Polskę w Schaefer GmbH. “Targi kieleckie odbywają się w bardzo dobrym miejscu strategicznym, szczególnie z punktu widzenia obszaru środkowo- i wschodnioeuropejskiego. Dla nas stanowią one dobrą okazję dla naszego marketingu. Już od ok. 14 lat mamy swoje przedstawicielstwo na Polskę i nieustannie poszerzamy naszą obecność w kraju." Również Michał Kuryłek, kierownik sprzedaży polskiego przedstawicielstwa firmy Ziehl-Abegg SE, był zadowolony z przebiegu targów. Firma Ziehl-Abegg jest producentem m.in. techniki napędowej do wind. W tym roku przedsiębiorstwo zostało wyróżnione na targach za swój układ odzysku energii ZArec. Produkt ten służy ulepszeniu efektywności energetycznej i trwałości wind. Ciepło z przepływu prądu, które wcześniej ulatniało się niewykorzystane, teraz dzięki układowi odzysku energii jest zwracane do sieci, dzięki czemu oszczędzamy energię. ”Targi dają nam możliwość zaprezentowania naszych nowości” – mówi Kuryłek. “Obok prezentacji naszych produktów chodzi tutaj przede wszystkim jednak o pielęgnowanie dotychczasowych oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem gości. Po około 15 latach obecności na polskim rynku nasza marka stała się dobrze rozpoznawalna. Stąd też nasza obecność na targach służy przede wszystkim utrzymywaniu kontaktów z klientami."

Już po raz trzeci obecna w Kielcach była także firma RST Elektronik GmbH z Badenii-Wirtembergii. Jej kierownik sprzedaży na Polskę, Roman Giemsa, podkreśla znaczenie targów dla rynku polskiego: „W naszej opinii targi te stanowią punkt obowiązkowy dla wszystkich firm działających na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej.” W porównaniu do światowego lidera wśród targów branży wind w Augsburgu wskazuje on na osobliwość polskich targów. “Oczywiście Kielce nie mają takiego charakteru jak Augsburg, za to tutejsze targi są bardziej na czasie. To tutaj można właśnie zacieśniać kontakty. Targi w Augsburgu nadają się bardziej do prezentacji, natomiast w Kielcach większy nacisk kładzie się na pielęgnowanie kontaktów.”

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości tutejszych kontaktów” – podsumowuje Chris Jakobs, referent ds. marketingu w BlueKit Factory. “Udało się nam nawiązać wiele nowych i ważnych dla nas kontaktów, więc możemy powiedzieć, że nasze oczekiwania zostały tutaj spełnione.”
Chwalona była także sama organizacja targów. “Jesteśmy bardzo zadowoleni z organizacji targów. Jej przebieg był od początku do samego końca doskonały. Organizatorzy obchodzą się bardzo troskliwie z wystawcami, począwszy od udzielenia zamówień aż do samego zakończenia imprezy tutaj na miejscu” potwierdza p. Giemsa z RST. Natomiast p. Jakobs z BK-Factory dodaje: „Organizacja tutejszych targów jest tak dobra, że praktycznie się jej nie zauważa.”

admin | dodano 2015-08-11
TAGI: