NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
EuroParking 3/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Automatyczny podziemny parking rowerowy

fot.BICEBERG (4)
Już w kilku wydaniach naszego magazynu opisywaliśmy różne rozwiązania służące bezpiecznemu i wygodnemu parkowaniu roweru. Teraz przedstawimy coś podobnego, jest to w pełni automatyczny podziemny parking na jednoślady, wprost z Hiszpanii.

Nie ma nic lepszego dla zdrowia niż jazda na rowerze, dodatkowo cyklista nie traci nerwów w czasie stania w korku, a ponadto spala kalorie, czuje się dużo lepiej i na dodatek mimowolnie przykłada się do ratowania naszego środowiska.

Ale przychodzi moment, kiedy trzeba rower gdzieś pozostawić, a to pod sklepem, firmą czy domem. A niestety żyjemy w czasach, w których jest wielu amatorów cudzej własności, tych co mogą go zniszczyć, uszkodzić czy „pożyczyć” sobie jakieś elementy.

Na szczęście pomysł o nazwie Biceberg, który działa już od kilku lat w niektórych hiszpańskich miastach, całkowicie wspomniany problem z pozostawieniem roweru rozwiązuje. Biceberg to w pełni zautomatyzowany, podziemny parking dla rowerów. Składa się on z części naziemnej (wyglądającej jak wielki bankomat) dodatkowo z windą oraz części podziemnej, z wydzielonymi przestrzeniami/ boksami dla rowerów.

Chcąc zaparkować swój rower wkładamy specjalną kartę z mikroprocesorem, wbijamy kod i wykonujemy bardzo podobne czynności jak w bankomacie. Po wpisaniu kodu otwierają się drzwi kabiny, w której możemy umieścić nasz rower wraz z całym dodatkowym sprzętem. Następnie zjeżdża on windą na podziemny parking. Rozwiązanie w 100 % chroni nasz rower przed potencjalnymi złodziejami. Dodatkowo każdy boks posiada specjalne czujniki i zabezpieczenia uniemożliwiające jego kradzież, mają one również za zadanie zapobiegać umieszczaniu w boksach materiałów niebezpiecznych np. zbiorników z benzyną, materiałów wybuchowych etc.

W zależności od rozmiaru system Biceberg może pomieścić 23, 46, 69 lub 92 rowery. Świetnie rozwiązuje problem dotyczący sposobu zaoszczędzania przestrzeni naziemnej. Miejmy nadzieję, że podobne rozwiązania będzie można spotkać u nas w kraju.

 

foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2014-07-28
TAGI: magazyn EuroParking Polska | parking | parkowanie | parking automatyczny | parking rowerowy | Biceberg